طراحی در صنایع مختلف عموما با طراحی مفهومی (CONCEPTUAL) آغاز می­گردد که در برگیرنده نیازهای اولیه پروژه، استانداردها، جریان­های اولیه مواد و پرسنل، دسترسی­ ها، اقلیم و غیره می­باشد.

در این مرحله نقشه­ های جریان­ های (FLOW) متعدد مانند مواد اولیه، ثانویه، محصول، جریان ورود و خروج پرسنل، کلاس­ بندی فضاها مطابق با GMP، فشار و رطوبت هر یک از فضاها و … تهیه می­شوند.

در مرحله مفهومی برای هر یک از فضاها یک فرم اطلاعات فضایی (ROOM DATA SHEET) تهیه می­شود که شامل کلیه اطلاعات معماری، مکانیکی و برقی آن فضاست.

در مرحله بعدی طراحی فاز یک آغاز می­گردد که این مرحله درواقع پایه­ ایست برای طراحی فاز دو یا اجرایی پروژه. در مرحله طراحی فاز یک نقشه­ های اولیه معماری، مکانیکی و برقی تهیه می­شوند و به تایید کارفرما می­رسند.

در مرحله فاز دو نقشه­ های اجرایی دقیقا بر اساس نیازهای پروژه و مطابق استانداردها تهیه می­شوند و نقشه­ها جهت اجرا به پیمانکار پروژه سپرده می­شوند.

در جریان انجام طراحی­ ها از نرم­افزارهای مهندسی متعددی کمک گرفته ­می­شود. این نرم ­افزارها عمدتا شامل Carier، Auto Cad، ۳D MAX، Photo Shop، Fluent، Excel می­ باشند.

پروژه­ های طراحی شده این مجموعه بوسیله نرم­افزارهای فوق­ الذکر سه­بعدی­سازی می­شوند و مدل کامل سه ­بعدی پروژه در مرحله طراحی فاز دو تولید می­گردد. از مزیت­ های این فرایند آن است که خصوصا در مورد سیستم داکتینگ کلیه کانال­های رفت و برگشت هوا از مدل سه ­بعدی بررسی می­گردد تا ضریب خطا به حداقل برسد.

Content Image

Content Image