هواساز اتاق تمیز

برای تولید هوای مطبوع و کنترل دما در بسیاری از اماکن نیاز به هواساز است. در همه فصول با استفاده از هواساز می توان دمای مناسب را در محیط ایجاد کرد. اتاق تمیز از مکان هایی است که برای تهویه نیاز به هواساز دارد. اکثرا هواسازها جعبه بزرگي هستند که شامل دمنده، کويل‌هاي گرم و سرد، محفظه فيلتر، صدا گير و دمپر هستند. هوا ساز اتاق تمیز، دارای بخش کاملی است که به طراحی و ساخت سیستم های HVAC واحد و سفارشی برای اتاق های تمیز و محیط های بحرانی اختصاص دارد.

کانال هواساز

هوا ساز اتاق تمیز می تواند با توجه به نیاز و اندازه مشتری در ویژگی و عملکردها تهیه شود. هواساز اتاق تمیز دارای اشکال مختلفی چون، افقی، عمودی و L شکل است. برای انتقال هوا از دستگاه های هواساز نیاز به یک کانال است تا این انتقال هوا را انجام دهد. کانال هوا از ملزومات سیستم تهویه و هواساز است. کانال هوا وسیله ای است که در جهت انتقال هوای انواع دستگاه های هواساز، انواع دمنده های سرما و گرما سا و همچنین انواع مکنده ها است.

کانال هواساز

در واقع در تعریف کانال می توانیم بگوییم محفظه ای برای عبور هوا است که وظیفه اصلی آن انتقال هوا و یا تخلیه هوا است. این کانال ها در اندازه، شکل و جنس گوناگون وجود دارد.

کانال هواساز کلین روم

کانال های اتاق تمیز بخش مهمی از سیستم هواساز و تهویه هستند که در جهت استفاده کامل از هواساز طراحی و اجرا می شوند. در کانال کشی هواساز پارامترهایی مثل طول کانال ها، تعداد انشعابات، نوع فن، ظرفیت فن، تعداد فیلتر، ابعاد فیلتر، تعداد سه راهی و تعداد زانویی و دیگر شاخص ها را باید مد نظر گرفت. کانال کشی اتاق تمیز انواع مختلفی دارد. انواع کانال کشی کلین روم ها متناسب با کلاس کلین روم و نوع هواساز ها و فیلتر باکس ها استفاده می شوند.

کانال هواساز اتاق تمیز به منظور انتقال هوا با درجه تمیزی معین به اتاق تمیز است. در کانال کشی اتاق تمیز از انواع مختلفی از کانال های گرد و چهارگوش استفاده می شود.

کانال های گرد بیشترین مورد استفاده را دارد که از جنس pvc و پلی یورتان و گالوانیزه هستند. کانال گرد به علت نداشتن کنج و اتصال مناسب و افت فشار استاتیک کمتر مناسب اتاق تمیز است.

جنس این نوع کانال ها از جنس آهن گالوانیزه است. در بسیاری مواقع هم از کانال هایی با جنس ورق استیل نیز استفاده می شود. اگر طراحی و اجرای سیستم کانال کشی اتاق تمیز حرفه ای انجام شده باشد، کالا و کاربر هردو از هر نوع آلودگی در این گونه فضا ها حفاظت می گردند. به دلیل حرفه ای بودن سیستم تهویه اتاق تمیز باید کانال کشی اتاق تمیز نیز بسیار حرفه ای انجام شود. برای طراحی و ایجاد کانال های هواساز یک سری مسایلی قابل توجه است.

کانال هواساز اتاق تمیز

انواع کانال از نظر جنس

 • کانال با ورق گالوانیزه
 • کانال با ورق استیل
 • کانال با ورق آلومینیوم
 • کانال با ورق روغنی

ورق آلومینیوم سبک است و در جایی که نیاز به سبک بودن است این ورق ها در کانال کشی مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی کانال ها نیاز به آب بندی دارند که از کانال های روغنی استفاده می شود.

چند روش برای محاسبه ابعاد کانال هواساز اتاق تمیز وجود دارد.

 1. روش متعادل
 2. روش افت فشار ثابت
 3. روش سرعتی
 4. روش افت فشار سرعتی به فشار ساکن

در طراحی و اجرای کانال کشی هواساز اتاق تمیز، عایق کاری بسیار با اهمیت است و درزهای کانال به خوبی باید درزبندی شود تا کمترین افت فشار و دما را در اتاق تمیز داشته باشیم.

موارد مهم در طراحی کانال هواساز

 • سهولت در تمیز کردن کانال ها
 • نصب دریچه هوابند در بین ناحیه تمیز و آلوده کنار آن
 • قرار نگرفتن تجهیزات مقابل جریان هوا
 • محاسبه و اجرای کانال های هوا با رعایت کلیه استاندارد های ساختمانی و تاسیساتی.
 • ساخت کانال ها به روش چهار گوش و گرد .
 • استفاده از دمپر های ضد حریق برای جلوگیری از پیشروی حریق
 • کانال کشی بسیار دقیق و حرفه ای
 • وابستگی شدت فشار هوا در سیستم کانال کشی در سیستم هوای اتاق تمیز به طرح بندی و چگونگی ساخت اتاق تمیز

کانال هواساز کلین روم

جمع بندی

نباید سایر تجهیزات به گونه ای طراحی و نصب گردد تا در جلوی جریان هوا قرار بگیرد و مانع آن گردد زیرا این کار حتی می تواند موجب افت فشار جریان هوای عبوری از کانال ها و هم چنین کاهش راندمان و کارایی سیستم کانال کشی هوای اتاق تمیز گردد. سطح مقطع کانال به گونه ای انتخاب می شود که سرعت هوای مناسبی در آن به وجود آید. همچنین باید توجه داشت که در کانال صدا، ارتعاش و افت فشار زیادی ایجاد نشود و از طرفی فضای کمتری را اشغال کند تا مصالح کمتری مصرف شود.

کلین روم