برای کنترل درجه حرارت و رطوبت مکان هایی که در حوزه پزشکی و صنایع تولیدی حساس، فعالیت می کنند، پاکیزگی و تمیزی نقش زیادی در سلامت افراد و بیماران دارد. در اتاق تمیز، برای عاری بودن از هرگونه ناپاکی و میکروب، یک سری اقدامات معین و تعیین شده ای صورت می گیرد. برای ایجاد این اقدامات به یک سری تجهیزات و الزامات احتیاج است.

در بیوتکنولوژی و پزشکی، اتاق های تمیز مورد استفاده قرار می گیرند و باید اطمینان حاصل شود که در محیط، باکتری ها، ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا و پاتوژن ها از بین رفته باشند. برای حفظ تمیزی در این مکان از تجهیزاتی استفاده می شود. یکی از این تجهیزات فیلتر باکس است.

دسته بندی فیلتر باکس اتاق تمیزز

فیلتر و فیلترباکس اتاق تمیز

فیلتر باکس

فیلتر باکس از تجهیزات کلین روم می باشد که در کنترل آلودگی و تصفیه و تمیزی هوای اتاق تمیز، نقش بسیاری را دارد و یک مجموعه از تجهیزات ورودی و خروجی هوا از آخرین نقطه انشعاب هوا است. دریچه های ورودی و خروجی هوا باید طوری باشد که کاملا هوابند و بدون درز باشند و هوا را به خوبی و در جهت مناسب در اتاق تمیز توزیع نمایند.

جهت انتقال هوا با مشخصات حرارتی برودتی و همچنین درجه تمیزی معین به داخل فضای اتاق تمیز ( کلین روم ) از کانال های گرد و چهار گوش استفاده می گردد. همچنین جهت مسیر برگشت و یا اگزاست نیز، نیاز به بکارگیری این کانالها می باشد. بطور معمول جنس این نوع کانال ها از ورقهای گالوانیزه بوده ولی در مواردی که نیاز به اتاقهای تمیز با کلاسهای باکیفیت تر باشد از کانالهای با ورق استیل نیز استفاده می گردد.

خرید و نگهداری فیلترباکس

فیلترباکس

پلونیوم باکس

بدنه اصلی فیلتر باکس شامل یک باکس هوا است بنام پلونیوم باکس. جنس آن از ورق استیل یا ورق گالوانیزه با پوشش رنگ کوره ای استاتیک است.

 پلنیوم نقش واسطه را بین خط اصلی کانال هوای رفت و دریچه های خطی دارند. خاصیت اصلی این ابزار ایجاد میزان فشار همگن و یکسان در تمام طول دریچه است تا از تمام نقاط طول دریچه های خطی هوا خارج شده و سرعت خروجی هوا در تمام طول دریچه خطی یکسان باشد.

معمولا پلنیوم ها به صورت تکه های یک متری در طول خط مورد نظر برای نصب دریچه خطی در کنار هم قرار می گیرند و دریچه تا طول قابل تولید به صورت یکپارچه روی آنها نصب می گردد. یکی دیگر از مزیت های استفاده از این محصول قابلیت نصب دریچه های خطی بدون استفاده از پیچ است که به زیبایی نهایی کمک می کند .

دیفیوزر سقفی

توزیع متناسب هوا در محیط از وظایف دیفیوزر سقفی است که دردهانه خروجی فیلتر باکس قرار می گیرد. اسم دیگرش دریچه خورشیدی است.

تجهیزات اتاق تیمز

فبلتر باکس آژند

دریچه خورشیدی

نام این دریچه با الهام از نوع تابش اشعه های خورشید انتخاب شده است. که از پرتاب هوا به صورت عمودی و یا همگن یا افقی جلوگیری می کند. پرتاب آن به صورت چرخشی است که هوای فیلتر شده ی فیلتر باکس، با شتاب و فشار معقول و متناسب را به تمام نقاط محیط فضای اتاق وارد می کند. دریچه خورشیدی معمولا به طور تایلی در داخل حفره ی سقف کاذب، بصورت ترکیبی با پلنیوم باکس، جاسازی شده و نصب می گردد.

دریچه خورشیدی فیلتر باکس را می توان هم به صورت ثابت روی بدنه ی سقف یا دیوار نصب کرد، هم به صورت درب بازشونده و متحرک نصب کرد.

کلین روم