اتاق تمیز محیطی است که ذرات آلوده و میکروب در آن در حد میکرون است. چنین محیط حساس و مهمی در جهت تولید و فعالیت های حساس دارای یک سری تجهیزات با اصول خاص طراحی است.

تجهیزات اتاق تمیز

وجود محصولات و تجهیزات اتاق تمیز از الویت های اساسی است. زیرا اگر آلودگی به محیط اتاق تمیز وارد شود، هم پرسنل و هم بیمار در معرض خطر بیماری و عفونت قرار می گیرند. تجهیزات چنین اتاقی استاندارد است که از میز، درب، کف سازی و قفسه گرفته تا نیمکت های استیل، روشنایی، سیستم های الکترونیکی، پرده و مبلمان آن باید مطابق با کاربردهای مختلف و اصول خاصی طراحی شده و همگی تجهیزات از مواد ضد زنگ با بیشترین حساسیت به آلودگی ساخته شوند. از مهمترین و کاربردی ترین ایت تجهیزات می توان به بنچ استیل اشاره کرد. بنچ استیل از تجهیزات اساسی اتاق تمیز است.

در کلین روم یا همان اتاق تمیز، افراد ساعت های زیادی را در آنجا هستند و مجاب به نشستن می شوند. برای اینکه پرسنل خسته و کلافه نشود و راندمان کاری بالا رود، نیاز به صندلی و یا بنچ استیل در اتاق تمیز است.

بنچ کشویی اتاق تمیز

بنچ کشویی

نیمکت یا بنچ استیل

نیمکت یا بنچ استیل اتاق تمیز از تجهیزات کلین روم می باشد. و همچون مانعی در قسمت رختکن و پیش ورودی قرار گرفته است که آنها را از هم جدا می کند. می تواند دارای جا کفشی هم باشد. این نوع صندلی ها استریلیزه و آنتی استاتیک هستند. از این رو برای کلین روم هایی که مشکل الکتریسیته دارند مناسب است. این صندلی ها معمولا به صورت پشت دار و یا بدون پشت و چرخ دار و یا ثابت تولید می شوند.

این تجهیزات باید به گونه ای طراحی شوند که مانع از تجمع ذرات آلوده شوند. علاوه بر این مسیر جریان هوا را مختل ننمایند. تجهیزات اتاق تمیز باید به خوبی و به آسانی تمیز شده و در مقابل عوامل شوینده و ضد عقونی کننده مقاوم باشند و از خود ذره آزاد نکنند.

Bench table یا میز کار در داروسازی، بیمارستان ها، اتاق عمل و آشپزخانه ها و کارخانجات صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. به گونه ای طراحی می شود که در اندازه ها و ابعاد مختلف تولید می شود. در واقع طراحی میز کار استیل متناسب با کاربردش طراحی می شود. این مهم است که در لبه های آن هیچگونه درزی وجود نداشته باشد تا از تجمع آلودگی و میکروب جلوگیری شود. چند نمونه از خصوصیات مهم بنچ استیل را ذکر می کنیم.

خصوصیات بنچ استیل

بنچ استیل

خصوصیات مهم بنچ استیل

  • سطح بنچ استیل براق است و در دو نوع ورق صاف و ورق پانچ شده است.
  • حمل و نقل آسانی دارد
  • دارای پایه های قابل تنظیم ارتفاع هستند.
  • بسته به نوع کارکرد می‌توان میز‌ها به گونه‌ای طراحی نمود که از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار باشند.
  • بنچ استیل بیشتر در صنایع دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • طراحی میزها بستگی به محل استفاده از آن ها دارد.
  • سهولت در تمیز کردن
  • جایی برای اقلام در زیر میز کار
  • جنس از استیل ضد زنگ
  • جنس فلزی آن با روکش پودری رنگ است.
بنچ طبقه ای مخصوص اتاق تمیز

بنچ طبقه ای

جمع بندی

برای سفارش نیمکت اتاق تمیز یا همان بنچ استیل باید نسبت موقعیت مکانی و اندازه هایی که متناسب با نیازتان است را در نظر بگیرید. آنگاه بنچ استیل مناسب شما طراحی و آماده می شود.

بنچ ها در واقع ایجاد کننده حد فاصلی هستند بین بخش های تمیزتر. معمولا پرسنل قبل از ورود به اتاق تمیز باید روی این بنچ ها بنشینند و کفش هایشان را تعویض کنند. زیرا پرسنل نمی توانند با کفش های خود وارد اتاق تمیز شوند و با پوشیدن کفش های تمیز خود را آماده ورود به اتاق تمیز می کنند. در بیشتر اوقات بنچ استیل دارای کشو است. بعضی اوقات هم به شکل یک صندلی می تواند باشد از جنس استیل، که با لوله ای استیل مرز بین محیط را مشخص می کند.

کلین روم