تصویری از پلنیوم باکس

پلنیوم باکس

اولین اتاق تمیز مربوط به یک بیمارستان بوده است. لرد لیستر کسی بود که باکتری ها را عامل عفونت زخم ها می دانست. در نتیجه یکی از عامل ها را وجود باکتری در اتاق جراحی می دانست. از این رو تصمیم گرفت که اتاق جراحی را از هرگونه باکتری در امان نگه دارد. این اتفاق اولین حرکت برای ایجاد کلین روم بود. در سال 1860 لرد لیستر با مواد ضدعفونی کننده مثل اسید کربنیک آلودگی های عفونی را در اتاق جراحی از بین برد تا از عفونی شدن زخم های جراحی جلوگیری به عمل آید. کم کم تجهیزانی مثل پلنیوم باکس اتاق تمیز هم وارد کلین روم شد.

تجهیزات اتاق تمیز

اتاق تمیز اتاقی است که از هرگونه آلایندگی و ذرات معلق در هوا عاری است. همانگونه که اتاق تمیز باید شرایط استانداردی لازم را برای داشتن تمیزی دارا باشد، تجهیزات اتاق تمیز هم باید منع از جذب آلودگی شوند و رعایت یکسری استانداردهای مشخص در آنها انجام شود. تجهیزات اتاق تمیز باید در مقابل شوینده ها نیز مقاومت داشته باشند و به راحتی هم پاک شوند. یکی از این تجهیزات پلنیوم باکس است که نسبتا جدید و منحصر به فرد است.

تصویری از پلنیوم باکس خطی

پلنیوم باکس خطی

پلنیوم باکس چیست؟

به منظور هوا دهی یکنواخت به دریچه ها با طول بلند با کاربرد دکوراتیو از پلنیوم باکس استفاده می شود. پخش تدریجی هوا در راستای طول دریچه و ایجاد فشار متعادل در پشت دریچه می شود. جهت هوا رسانی در سقف فضاهایی مثل لابی های ساختمانهای مسکونی و سالنهای ساختمانهای اداری، تجاری، پاساژها و هتلها، دریچه ها بصورت دکوراتیو (اسلوت و خطی)، طراحی و اجرا می شود، پس با توجه به اینکه لاین اصلی کانال هوا از سقف کاذب عبور می کند، برای رسیدن هوای کانال اصلی به دریچه ها از وسیله ای به نام پلنیوم باکس استفاده می گردد.

پلنیوم باکس در اتاق تمیز

نوعی باکس اختلاط هوا است که می توان با توجه به مدل طراحی هوا را به صورت لایه ای و یکنواخت توزیع کرد. پلنیوم باکس از اجزاء تشکیل دهنده فیلتر باکس است.

جنس پلنیوم باکس

جنس پلنیوم باکس از ورق گالوانیزه به ضخامت نیم میلی متر به بالا و بر اساس شرایط فضای سقف و نیز طول و عرض دریچه ها ساخته می شوند. در بدنه ی داخلی یا خارجی پلنیوم باکس از عایق الاستومری استفاده می شود. پلنیوم باکس با توجه به نیاز محیط در دو نوع گالوانیزه و یا آلومینیومی تهیه می شود.

کاربرد پلنیوم باکس

کاربرد اصلی پلنیوم باکس پخش هوا و تعدیل فشار خروجی هوا از تمام نقاط دریچه ها چه خطی و چه اسلوت نام برد. به طور کلی و کامل کاربرهایش به شکل گزینه های زیر است.

  • وسیله انتقال هوا به بیرون به صورت کاملا منظم
  • جلوگیری از انتشار هوای شناور
  • امکان تعبیه یک یا چند ورودی هوا در بدنه پلنیوم باکس
  • مرتب کردن لاین اصلی کانال هوا
  • نقش مهمی در زیباسازی نما دارد.
  • پخش یکسان هوا در طول مسیر
  • برای ایجاد ارتباط پلنیوم باکس و سقف کاذب هم از کانال های انعطاف پذیری چون کانال های خرطومی استفاده می گردد.
  • از کاربرد های پلنیوم باکس می توان به پخش هوا و تعدیل فشار خروجی هوا از تمام نقاط دریچه ها ی خطی و اسلوت نام برد.
  • جلوگیری از تعرق و یا ایجاد سروصدا وجود دارد.
نصب پلنیوم باکس در سقف

پلنیوم باکس در سقف

مکان هایی که می توان از پلنیوم باکس استفاده کرد متفاوت است. همان گونه که بیان کردیم طراحی زیبای این محصول باعث شده است که در مکان هایی چون منازل مسکونی پاساژها و هتل ها و ادارات استفاده شود. استفاده از این محصول به صورت مخفی که یده نشود هم وجود دارد که آن وقت تاثیر زیادی در زیبایی سقف و یا دیوار مورد استفاده هم ندارد.

برای انتخاب یک پلنیوم باکس خوب باید همه جوانب گفته شده را در نظر گرفت. از نمونه های استاندارد آن استفاده شود. اگر استانداردها رعایت نشود، نمی تواند توقع شما را از یک پلنیوم باکس برطرف کند. دقت کنید که از ضخامت مناسب و عایق های حرارتی و صوتی استاندارد در آن استفاده شده باشد. می توانید با مشاوره با کارشناسان حرفه ای در انتخاب یک پلنیوم باکس مناسب درست عمل کنید.

 

نصب پلنیوم باکس در دیوار

پلنیوم باکس در دیوار

طراحی پلنیوم باکس اتاق تمیز

در طراحی پلنیوم باکس از ورق 5 دهم میلی متر با جنس گالوانیزه استفاده می شود. باکس های انتقال هوا از جنس استیل و گالوانیزه و آلومینیوم ساخته می شوند و با ضخامت مختلف هستند. باکس ها همه سفارشی هستند و ابعادشان به نسبت ارتفاع و عرض محل مورد نظر متفاوتند.

برای انتقال هوا از دستگاه به پلنیوم باکس از لوله های فلکسیبل استفاده می شود. این لوله ها انواع گوناگونی را دارند که بیشتر هم از لوله های عایق دار استفاده می شود.

برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و دما، داخل باکس با الاستومریک عایق بندی می شود. در طراحی پلنیوم باکس ها  معمولا بدون رنگ هستند ولی در صورت سفارش رنگ می شوند.

سخن آخر

با توجه به توضیحاتی که در متن داده شد پلنیوم با کس ها برای هوادهی یکنواخت و انتقال هوا و تعدیل فشار خروجی با طراحی منحصر به فرد ایجاد می شود. با توجه به نیازتان و محیط می توانید جنس و ضخامت های متفاوتی را بخواهید. طول و تعداد دریچه ها هم وابسته به محیطی است که پلنیوم باکس در آن استفاده می شود. محاسبه قیمت پلنیوم باکس به نوع باکس، نوع جنس، ضخامت و طول و عرض ارتفاع آن بستگی دارد.

سوالات متداول درباره پلنیوم باکس

1خاصیت اصلی پلنیوم باکس اتاق تمیز چیست؟
ایجاد میزان فشار همگن و یکسان در تمام طول دریچه است. تا از تمام نقاط طول دریچه های خطی هوا خارج شود و سرعت خروجی هوا در تمام طول دریچه خطی یکسان باشد.
2آیا نصب دریچه ها بدون نیاز به پیچ در پلنیوم باکس ها ممکن است؟
قابلیت نصب دریچه ها بدون نیاز به پیچ از مزیت های اصلی پلنیوم باکس است. این مزیت در زیبایی هم تاثیر بسیاری دارد.
3تمایز دریچه اسلوت با دیگر موارد خطی در چیست؟
تمایز دریچه اسلوت در طراحی زیبای آن است و اینکه هوا را به طور یکنواخت توزیع می کند. کاربرد فراوانی در لابی ها و هتل ها و ساختمان های تجاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلین روم