هود لامینار

هود لامینار وسیله ای برای ضدعفونی کننده هوا

یکی از پرکاربردترین وسایل در مراکز درمانی، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی هود لامینار می باشد. این وسیله پر کاربرد یک محفظه فیزیکی است که کارکنان آزمایشگاه، محیط آزمایشگاه و مواد داخل هود را می تواند از آلودگی های داخل محیط حفظ کند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد هود لامینار قیمت و کاربرد آن را بیان کنیم، بهتر است که قبل از خرید هر کالایی  اطلاعات دقیقی از آن محصول را کسب کنید سپس اقدام به خرید کنید، امیدواریم بتوانیم اطلاعات کافی را در این مورد دراختیارتان قرار دهیم.

هود لامینار چیست؟

هود لامینار در واقع همان جریان آرام و خطی هوا می باشد که با نام تجاری هود لامینار معروف است، هود لامینار با استفاده از فیلتری که درون آن تعبیه شده است، جریان هوا را مانند هواساز اتاق تمیز استریلیزه می کند و آن را عاری از هرگونه ذرات معلق به محیط باز میگرداند. در واقع هدف از طراحی این وسیله جلوگیری از ورود میکروب به داخل محیط می باشد.

فیلتر HEPA در این هودها قرار داده شده که می تواند هوای اتاق را بکشد و هوای تمیز عاری از هرگونه میکروب و ذرات معلق را به صورت خطی و به آرامی به سمت بیرون پس دهد. از 0/3 تا 0/5 متر برثانیه سرعت جریان هوای لامینار می باشد، هودهای لامینار معمولا از جنس استیل ضد زنگ و یا فلز ساخته شده اند که فاقد هرگونه درزی نیز می باشند به این دلیل این که از ایجاد و ورود هرگونه جرم و قارچی به داخل محفظه هود جلوگیری شود.

برحسب طراحی و فضای آزمایشگاه، ابعاد ورنگ هود لامینار را میتوانید سفارش دهید. جهت از بین بردن هرگونه آلودگی و میکروب و استریل کردن محیط، داخل هود لامینار لامپ های میکروب کش UV تعبیه شده است که استریل کردن را قبل از شروع آزمایش انجام می دهد. هودهای لامینار امروزه در انواع مختلف و کلاس های گوناگون ساخته می شوند، در واقع هودهای لامینار به صورت دو نوع هود لامینار عمودی و هودلامینار افقی ساخته میشوند و در سه  کلاس وجود دارند هود لامینار کلاس یک، هودلامینار کلاس دو و هود لامینار کلاس سه که برحسب نوع نیاز و نوع کاربرد انتخاب می شوند.

هود لامینار

کاربرد هود لامینار

مشخصات هودهای لامینار

  • بدنه هودهای لامینار با استفاده از ورق های فولادی و رنگ الکترو استاتیک اپوکسی ساخته شده است.
  • دو فیلتر از جنس فیلتر ضد زنگ دارد.
  • لامپ UV و سیستم کنترل UVدارد.
  • کنترل تامیر UVدیجیتال دارد.
  • درب شیشه ای سکوریت همراه با کنترل برقی دارد.
  • سیستم کنترل دیجیتالی قابل برنامه ریزی دارد.

انواع هود لامینار

حال قصد داریم انواع هودهای لامینار را بیان کنیم و کاربرد هرکدام را به طور کامل توضیح دهیم:

هودهای لامینار عمودی

در داخل محفظه هودهای لامینار عمودی امکان استفاده از وسایل با حجم زیاد وجود دارد و هوا به صورت مستقیم به صورت اپراتور دمیده نمی شود.

تصویری از هود لامینار عمودی

کاربرد هود لامینار عمودی

هود لامینار افقی

در هود لامینار افقی مواد، وسایل و تجهیزات حساس را می توانید در نزدیکی فیلتر HEPA قرار دهید و هوای تصفیه شده به صورت مستقیم به مواد و وسایل حساس دمیده نمی شود.

هود لامینار افقی

کاربرد هود لامینار افقی

انواع کلاس های هود لامینار

این نوع هود محیط را پاکیزه و عاری از هرگونه میکروبی برای کارکنان نگه می دارد و محیط آزمایشگاه را ضدعفونی می کند. این نوع هود ها درواقع کابینت هایی هستند که کاربران را از میکروب و آلودگی های موجود در نمونه محافظت می کند.

هم اکنون قصد داریم توضیحاتی درمورد سه کلاس متفاوت هودهای لامینار بیان کنیم:

هود لامینار کلاس یک

این نوع هودها فقط از کاربر دربرابرآلودگی حفاظت می کنند ولی نمی توانند از مواد داخل هود حفاظت کنند و آن ها را از آلودگی دور نگه دارند. این نوع هود دارای فیلتر HEPA می باشد که می تواند هوا را پس از تصفیه به محیط انتقال دهد. اگر قصد استفاده از دستگاه های کلاس یک را دارید، بهتر است که قبل از شروع کار ابتدا محیط را با الکل و UV ضدعفونی کنید، پس از اتمام کار نیز محیط باید UV شود، در هنگام کار نیز سعی کنید که از ماسک و عینک استفاده کنید.

هودهای کلاس یک دمشی افقی دارند و هدف کارکرد آن حفاظی از کاربر می باشد.

هود لامینار کلاس دو

دمش این نوع هود به صورت عمودی است و می تواند هم  کاربر و هم مواد را در برابر میکروب ها و آلودگی های خارجی محافظت کند، هوا از طریق قسمت جلویی دستگاه به سمت فیلتر هدایت می شود. هوایی که داخل هود می شود، به جای این که از فضای داخل هود گذر کند از یک سری منافذ در جلوی هود به طرف پایین برای حفاظت از مواد هدایت می شود.

از این نوع هودها برای انجام تحقیقات روی ویروس ها و بافت های حیوانات استفاده می شود.

هود لامینار کلاس دو

حفاظت کاربر و مواد از آلودگی

هودهای لایمنار کلاس خود به 4 دسته تفسیم می شوند:

  • هودهای لامینار کلاس 2 نوع A1

در این نوع هودها هوا با سرعت 70 فوت در دقیقه واردهود می شود، 30 درصد از هوا را پس از فیلتر شدن به محیط بیرون میفرستند و 70 درصد آن پس از عبور از فیلتر هوا به داخل آن بازگردانده می شود.

  • هودهای لامینار کلاس 2 نوعA2

این هودها سایز بزرگ تری دارند و هوا  میتواند با سرعت 100 فوت بر دقیقه وارد هود می شود، در این نوع هودها 30 درصد از هوا پس از فیلتر شدن به محیط بازمیگردد و 70 درصد آن پس از فیلتر شدن به داخل هود دوباره برمیگردد.

  • هودهای لامینار کلاس 2 نوع B1

در این نوع هود ها نیز هوا با سرعت 100 فوت بردقیقه وارد هود می شود، 03 در صد از هوا پس از فیلتر شدن به داخل هود برمیگردد و 70 درصد آن پس از عبور از فیلتر به محیط بازگردانده می شود.

  • هودهای لامینار کلاس 2 نوعB2

در این نوع هود ها  هوابا سرعت 100 فوت بردقیقه وارد هود می شوند ولی هیچ گونه هوایی پس از فیلتر شدن به درون هود برنمی گردد و همه آن ها به درون محیط بازگردانده می شوند.

هودهای لامینار کلاس 3

این نوع هود ها مناسب برای استفاده کارهای ویروسی و فوق خطرناک کاربرد دارند، فضایی کاملا بسته دارند و کاملا عایق گاز هستند و می توانند بیشترین حفاظت را از کارکنان و نمونه ها فراهم کنند.

قیمت هود لامینار

قیمت هود لامینار کلاس 2 پایین تر از همه انواع آن می باشد، هود لامینار کلاس1کمی گران تر است، هود لامینار کلاس 3 حدود یک ماه طراحی و ساخت آن زمان میبرد و قیمتی بسیار بالاتر دارد.

سخن آخر

مقاله امروز ما در مورد کاربرد هودلامینار بود که به طور کامل توضیح داده شد، هودهای لامینار وسیله ای بسیار پرکاربرد می باشد که بسته به نیاز تحقیقاتی انواع مختلفی دارد که از آن ها استفاده می شود.

سوالات متداول هود لامینار

1فیلتر هودهای لامینار هر چند وقت یک بار نیاز به بررسی دارند؟
جهت حفظ کیفیت جریان هوا بهتر است که فیلتر ها هر 6 الی 12 ماه بررسی شوند.
2هود های کلاس 3 برای استفاده چه موادی مناسب می باشند؟
استفاده از این نوع هودها برای استفاده موادشیمیایی قابل تبخیر مناسب می باشند.
3آیااستفاده از هودهای کلاس 2 نوع A1 برای استفاده مواد قابل تبخیر مناسب هستند؟
خیر، فشار درونی این نوع هودها منفی می باشد ولی ممکن است مثبت شود، به همین دلیل برای استفاده از مواد قابل تبخیر مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلین روم