8 قانون که باید هنگام برنامه ریزی یک اتاق تمیز بدانید

8 قانون که باید هنگام برنامه ریزی یک اتاق تمیز بدانید

قوانین مهم ساخت اتاق تمیز

برنامه ریزی یک اتاق تمیز همیشه یک فرآیند پیچیده است که در آن باید تمام استفاده و کاربردهای لازم را در نظر گرفت. در این مقاله به بررسی 8 قانون که باید هنگام برنامه ریزی یک اتاق تمیز بدانید می پردازیم تا بتوانید به نحو احسنت ساخت اتاق تمیز خود را مدیریت کنید.

اتاق تمیز چیست؟

اتاق تمیز یا کلین روم برای ایجاد فضایی استفاده می شود که تا آنجا که لازم است عاری از ذرات ناخواسته باشد و در نتیجه خطر آلودگی را تا حد امکان پایین نگه دارد.

چنین محیطی یک شرط اساسی برای بسیاری از برنامه ها است. برای مثال، بردهای مدار چاپی در اتاق‌های تمیز تولید و ذخیره می‌شوند تا از اتصال کوتاه بین اتصالات کوچک جلوگیری شود.

اتاق تمیز یا کلین روم

نمای اتاق تمیز یا کلین روم

برای برنامه ریزی ساخت اتاق تمیز چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

یک محیط بدون ذرات نا خواسته ، همواره در تحقیقات و صنعت داروسازی مورد نیاز است. الزامات خلوص هوا نیز با استانداردهای مناسب و وابسته به صنعت مشخص شده است. هر آنچه که باید در مورد اتاق های تمیز بدانید را می توانید در این مقاله بیابید.

برای برنامه ریزی برای ساخت اتاق تمیز چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

در نظر گرفتن تقاضا در برنامه ریزی برای اتاق تمیز

هزینه راه اندازی اتاق تمیز یک فاکتور بسیار مهم است که باید در تمام نقاط محاسبه شود. علاوه بر هزینه های سرمایه گذاری برای فناوری مورد نیاز، این شامل هزینه های جاری مورد انتظار نیز می شود. یک کلین روم همیشه باید به گونه ای طراحی شود که نیازهای آن را تا حد امکان برآورده کند و فضا و منابع زیادی را اشغال نکند.

با توجه به طراحی حرفه ای، اتاق های تمیز را می توان با تلاش گسترش داد و با نیازها سازگار کرد. اگر انتظار دارید که تولید در آینده نزدیک افزایش یابد، هنگام برنامه ریزی برای اتاق تمیز این نکته را نیز در نظر داشته باشید.

تعیین الزامات اتاق تمیز

بسته به کاربرد مورد نظر، هوای اتاق‌های تمیز به کلاس‌های مختلف پاکیزگی ذرات معلق در هوا اختصاص داده می‌شود. استاندارد DIN EN ISO 14644-1 9 کلاس را مشخص می کند که ویژگی های متمایز آنها چگالی و اندازه ذرات است. برای مثال، در صنایع غذایی، الزامات میزان ذرات به اندازه پردازش و ذخیره سازی قطعات الکترونیکی سختگیرانه نیست.

حتی کوچکترین ذرات می توانند منجر به نقص جدی شوند. در صنعت داروسازی، دستورالعمل‌های خاصی اعمال می‌شود که نه تنها مشخصات اندازه و چگالی ذرات را در بر می‌گیرد، بلکه حداکثر بار باکتری مجاز را نیز در بر می‌گیرد.

اهمیت انتخاب تهویه مناسب برای کلین روم

در همه کاربردهای اتاق تمیز، جریان هوا باید طوری طراحی شود که از رسوب ذرات در نقاط بحرانی و حساس جلوگیری کند و تا حد امکان ذرات را به بیرون هدایت کند. البته تمامی دسترسی ها باید آزاد باشند و به گونه ای قرار گیرند که در عملکرد روزانه اختلال ایجاد نکنند.

واحدهای تهویه مطبوع برای کنترل دما و رطوبت در اتاق تمیز در دسترس هستند. در بسیاری از فرایندها یک سطح ثابت برای این پارامترها مورد نیاز است.

انتخاب هود برای برنامه ریزی اتاق تمیز

انتخاب هود برای کلین روم

توجه به نظافت و نگهداری اتاق تمیز

نظافت اتاق تمیز باید توسط متخصصین و با وسایل تایید شده مخصوص برای این منظور انجام شود. بهتر است چرخه های منظمی را از قبل برای تمیز کردن و نگهداری اتاق تمیز خود برنامه ریزی کنید، که بستگی به فرآیندهای شما و کلاس تمیزی هوا دارد.

اتاق تمیز خود را با سطح دسترسی مناسب برنامه ریزی کنید

کلین روم ها معمولاً از طریق قفل هایی با کلاس های تمیزی متفاوت ساخته می شوند. این قفل ها معمولاً دارای کلاس تمیزی ذرات معلق در هوا هستند و می توانند از 2 طرف قفل شوند. از این قفل ها برای یکسان کردن فشار و پوشیدن لباس محافظ استفاده می شود.

بنابراین تا حد امکان ذرات کمتری از بیرون به اتاق تمیز منتقل می شوند. علاوه بر قفل های پرسنلی، قفل های متریالی نیز وجود دارد که برای وارد کردن مواد به محیط تمیز استفاده می شود. بسته به کاربرد مورد نظر، راه حل های انعطاف پذیرتری برای دسترسی نیز موجود است.

فراموش نکنید که حتی ماشین‌ها و سیستم‌های بزرگ‌تر باید نصب شوند و حتی ممکن است به مرور زمان دوباره حذف شوند.

قفل اتاق تمیز برای برنامه ریزی اتاق تمیز

قفل کلین روم

مبلمان مناسب را برای کلین روم خود انتخاب کنید

مبلمان در اتاق تمیز باید تا حد امکان کمترین امکان سپرده گذاری را ارائه دهند. مواد آنتی استاتیک در تولید قطعات الکترونیکی اهمیت ویژه ای دارند. سطوح مبلمان نشیمن باید بسیار مقاوم در برابر سایش بوده و تحت هیچ شرایطی از پارچه ساخته نشوند. برای میزها، چرخ دستی های حمل و نقل و سایر مبلمان ذخیره سازی، پوشش ملامینه، پلاستیک های مختلف و فولاد ضد زنگ بسته به نیاز، ارزش خود را ثابت کرده اند.

هنگام برنامه ریزی اتاق تمیز خود باید به کیفیت صندلی ها اهمیت بیشتری بدهید. قابلیت تنظیم ارتفاع به کارمندان مختلف اجازه می دهد تا از یک میز کار استفاده کنند. صندلی‌های اتاق تمیز به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که از جذب ذرات جلوگیری می‌کنند و همچنان درجه خاصی از راحتی صندلی را ارائه می‌دهند. تودوزی کاملا با پلاستیک پوشانده شده است. روش دیگر، کمک های ایستاده در اتاق تمیز امتحان شده است.

انتخاب جنس مناسب برای دیوار و کف

همچنین مشخصاتی برای تمیز کردن اتاق های تمیز وجود دارد، به عنوان مثال در مورد مواد تمیز کننده استفاده شده. تمام سطوح افقی و عمودی باید به راحتی تمیز شوند و در برابر مواد شیمیایی موجود در آنها مقاوم باشند.

بنابراین مواد باید به راحتی تمیز و انعطاف پذیر باشند. بسته به کاربرد، دیوارهای ثابت و راه حل های نرم افزاری برای اتاق های تمیز در دسترس هستند.

دیوار اتاق تمیز 8 قانون که باید هنگام برنامه ریزی یک اتاق تمیز بدانید

دیوار و کف کلین روم

لزوم انتخاب لباس مناسب برای کارمندان در اتاق تمیز

بزرگترین خطر آلودگی در اتاق تمیز با کارمند باقی می ماند. بنابراین انتخاب لباس محافظ مناسب ضروری است. برای برخی از کاربردها یک لباس مجلسی کافی است، اما هرچه کلاس تمیزی ذرات سخت‌تر باشد، لباس محافظ پیچیده‌تر است.

برای مثال، از ISO 6، پوشاندن کل بدن، ماسک صورت، کفش و دستکش مخصوص و همچنین عینک ایمنی اجباری است. چنین اقدامات گسترده ای نه تنها به قفل بلکه به یک کمد لباس ویژه نیز نیاز دارد. کارکنان شما باید به طور جامع در مورد استفاده از لباس و همه وسایل تجهیزاتی که در اتاق تمیز استفاده می کنند، آموزش ببینند.

سخن پایانی

برای اینکه بتوانید به نحو احسنت یک اتاق تمیز را برنامه ریزی و مدیریت کنید لازم است تا با 8 قانون که باید هنگام برنامه ریزی یک اتاق تمیز بدانید آشنا شوید. در این مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداختیم.

سوالات متداول 8 قانون که باید هنگام برنامه ریزی یک اتاق تمیز بدانید

1 هود اتاق تمیز چند نوع دارد؟
این هودها دارای 2 نوع افقی و عمودی هستند.
2 هزینه اتاق تمیز به چه صورت است؟

  1. جهت برآورد هزینه های اتاق تمیز خود می توانید با کارشناسان آژند که به طور تخصصی در زمینه ساخت انواع کلین روم فعالیت می کنند در تماس باشید.

3 ISO 6چیست؟

  1. یک استاندارد است که برای سنجش اتاق تمیز به کار می رود.

1 Comment

  1. سینا گفت:

    جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلین روم