مینی هواساز

مینی هواساز دستگاه تهویه هوا

هواساز دستگاهی است که برای ایجاد هوای مطبوع در فضاهای بزرگ مانند کارخانه ها، مراکز تجاری بزرگ و اماکن پرتردد استفاده میشود ولی برای ایجاد هوای مطبوع در فضاهای کوچک مانند آزمایشگاه ها، اتاق های تمیز، خانه ها و …در قدیم از کولرهای آبی استفاده می شد اما امروزه مینی هواساز ها با عملکردی مشابه کولرهای آبی جای خود را با این گونه کولر ها داده اند و در بیشتر ساختمان ها جهت ایجاد هوای مطبوع با رطوبتی مناسب و تهویه مطلوب از مینی هواساز اتاق تمیز و سایر هواساز اتاق تمیز استفاده می شود.

چناچه قصد استفاده یا خرید مینی هواساز اتاق تمیز را دارید، جهت آشنایی بیشتر با کاربرد آن ها و ویژگی هایشان، پیشنهاد می شود که این مقاله را مطالعه کنید.

معرفی مینی هواساز

یکی از معضلات بزرگ موجود در کشور استفاده بی رویه از آب و برق در سیستم های سرمایشی و گرمایشی می باشد. امروزه برای بهبود کیفیت محصولات سرمایشی و گرمایشی و جلوگیری از مصرف زیاد آب و برق، برخی شرکت ها اقدام به تولید مینی هواساز اتاق تمیزکرده اند که کارایی شبیه کولر های قدیمی دارند، با این تفاوت که کیفیت بالاتری نسبت به کولرهای آبی دارند، بازده بسیار بالایی دارند و میزان مصرف انرژی کمی دارند. ایجاد سرمایش و گرمایش فوق العاده از مشخصه های مینی هواساز است که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.

کاربرد مینی هواساز

بهتر است که در ابتدا توضیحی در مورد کاربرد مینی هواساز اتاق تمیز داشته باشیم:

از مینی هوا ساز در تهویه هوای مکان هایی مانند اتاق های تمیز، ساختمان های مسکونی ساختمان های اداری، تجاری و سالن های ورزشی استفاده می شود. هوادهی مطلوب این محصول سبب شده است که از آن در هر فضایی استفاده شود، حتی برای فضاهای بزرگ نیز به جای استفاده از یک هواساز میتوان از چند هواساز کوچک استفاده کرد.

یکی از کابردهای اصلی هواساز استفاده از آن در اتاقهای تمیز می باشد، مینی هواساز اتاق تمیز جهت تامین هوای مطلوب و تازه و تامین گرمایش و سرمایش مورد نیاز در کلین روم ورد استفاده قرار میگیرد. کابرد اصلی مینی هواساز ها استفاده از آن ها در فضاهای نسبتا کوچک می باشد، مینی هواساز ها در دو نوع افقی و عمودی ساخته می شوند.

تصویری از کاربرد مینی هواساز

کاربرد مینی هواساز در تهویه هوا

ویژگی های مهم مینی هواسازها

بهتر است که قبل از استفاده یا خریداری هر دستگاهی ابتدا با ویژگیهای آشنا شویم:

کاهش مصرف آب

یکی از ویژگی های مهم مینی هواساز اتاق تمیز کاهش مصرف آب می باشد. در این دستگاه ها مکانیزمی برای توزیع یکنواخت آب وجود دارد، بدنه آن ها کاملا عایق بندی شده است و از شاسی دولایه تشکیل شده است، دارای سیستم هوزینگ می باشد و می توانند هوا را به صورت یک نواخت به داخل سیستم مکش کند، با افزایش سطح تماس آب و هوا راندمان بهره گیری از فرآیند تبخیر افزایش می یابد، در مینی هواسازها از پد سلولزی استفاده شده است و دارای سیستم توزیع یک نواخت آب در سطح پد می باشد.

استفاده از مرغوب ترین قطعات و عمر مفید بالا

یکی دیگر از ویژگی های مهم مینی هواساز ها استفاده از مرغوب ترین قطعات با استحکام بالا و عمرمفید بالا می باشد، در ساخت آن ها از فولاد گالوانیزه استفاده می شود، در برابر رطوبت محیط و تابش مستقیم نورخورشید رنگ پوششی مقاوم دارند، در ساخت مینی هواساز ها از الکترو موتور سه فاز استفاده می شود که عمر مفید آن ها چندبرابر موتورهای تک فاز رایج می باشد، عمر مفید پدهای سلولزی به دلیل وجود سیستم تخلیه آب مخزن به صورت خودکار و جایگزین شدن آب تازه پس از بالارفتن سختی آب 50 درصد افزایش یافته است، به دلیل راه اندازی نرم دستگاه هیچ شوک مکانیکی و الکتریکی در لحظه شروع به کار ایجاد نمیشود، فن، موتور و یاتاقان ها ازقسمت آبریز ایزوله می باشند و بدنه ای بسیار مستحکم دارد.

کاهش مصرف برق

یکی از ویژگی های مینی هواساز که آن ها را متمایز از بقیه می سازد، کاهش 50 درصدی مصرف برق می باشد. در این دستگاه ها از SOFTSTART برای حذف جریان استارت اولیه و راه اندازی موتور استفاده می شود، از درایور فرکانسی در این دستگاه ها  برای کنترل دور موتور و امکان تنظیم هوادهی به میزان دلخواه و محدود نبودن به دور تند وکند استفاده می شود که خصوصیت مهمی است، جهت بهره گیری از ماکزیمم توان موتور در خروجی آن از فن سانتریفیوژ ویژه با هوادهی بالا استفاده می شود.

این خصوصیات از مهم ترین ویژگی های دستگاه مینی هواساز اتاق تمیز می باشد که به آن ها اشاره کردیم.

تصویری از انواع مینی هواساز

مینی هواساز

قطعات استفاده شده در مینی هواسازها

شفت، پولی و یاتاقان، فن، حلزون و هوزینگ، پدسلولزی، برج خنک کننده و هوزینگ، پمپ آب، آبریز، تابلو برق، اینورتر، الکتروموتور، شاسی و مفصل، عایق حرارتی، پنجره های جانبی و قاب ها، کانال خروجی و مخزن از قطعات استفاده شده در مینی هواساز می باشند که قصد داریم تعدادی از آن ها را توضیح دهیم.

پمپ آب از قطعات استفاده شده در مینی هواساز کلین روم

در مینی هواساز از دو پمپ آب استفاده می شود که قابلیت کنترل مجزا و عملکرد مستقل دارند، بدین صورت که کاربر میتواند میزان آبرسانی به آن ها را کنترل کند و میزان آبرسانی به پدها را کاهش یا افزایش دهد که باعث می شود کاربر بر میزان آب مصرفی مدیریت داشته باشد و در مواقع نیزاز آن استفاده کند، استفاده از دو پمپ آب در مینی هواسازها سبب شده است که در صورت خرابی یکی از پمپ ها پمپ دیگر عمل سرمایش و تهویه را انجام دهد، به جزاین موارد در پمپ آب پمپ تخلیه اتوماتیک نیز تعبیه شده است که به صورت اتوماتیک و بدون فرمان کاربر آب مخزن پمپ را خالی می کند و آن را با آب تازه جایگزین می کند که باعث می شود عمر مفید پدها افزایش یابد.

پدسلولزی برای کلین روم

یکی از مزیت های دستگاه های مینی هواساز نسبت به کولرهای آبی قدیمی استفاده از پد سلولزی میباشد. استفاده از پدهای سلولزی به دلیل عدم امکان تجمع میکروب و رشد قارچ ها و مصرف بهینه نسبت به پوشال های قدیمی به صرفه تر هستند، توزیع یک نواخت آب و افزایش سطح جریان هوا با آب سبب استفاده بهینه از آب و کاهش مصرف آب می شود. گردش بهتر هوا، فیلترینگ هوا، سهولت در نصب و تعویض از ویژگی های پدهای سلولزی است.

تابلو برق یکی از قطعات استفاده شده در مینی هواساز

برای بهبود عملکرد دستگاه و حفظ ایمنی آن از یک تابلو برق کامل و باکیفیت استفاده شده است. دسترسی راحت به ترمینال های ورودی وخروجی، عدم تماس هوای مرطوب با دستگاه، ظاهر مناسب و زیبا، امکان راه اندازی پمپ ها و موتور از خود تابلو از ویژگی های این تابلو می باشد.

انواع قطعات مینی هواساز

قطعات مینی هواساز

سخن آخر

تهویه و هوادهی مناسب مینی هواسازها سبب شده که از این دستگاه در انواع فضاها با زیربناهای گوناگون استفاده شود . امیدواریم چنانچه فصد تهیه و استفاده از این دستگاه را دارید، طالاعات کافی را از مطالعه مطالب کسب کرده باشید.

سوالات متداول مینی هواساز

1مینی هواسازها در چندمدل تولید می شوند؟
مینی هواسازها در دومدل مینی هواساز سرمایشی و مینی هواساز سرمایشی-گرمایشی تولید می شوند.
2مینی هواساز سرمایشی از چه اجزایی تشکیل شده است؟
مینی هواساز سرمایشی از الکتروموتور با محافظ حرارتی، پمپ آب صنعتی، فن سانتریفیوژ کم صدا و واسط تبخیری سلولزی درجه یک تشکیل شده است.
3مینی هواسازهای سرمایشی و گرمایشی چه کاربرد و مزایایی دارند؟
این مینی هواساز ها بیشتر در آپارتمان هابه عنوان مینی هواسازهای خانگی استفاده می شوند، آن ها جهت ایجاد سرمایش از سیستم تبخیری استفاده می کنند و برای گرمایش، آب گرم مورد نیاز خود را از پکیج های خانگی تامین می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلین روم