کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار چیست؟

کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار چیست؟

کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار

می خواهید بدانید منظور از کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار چیست؟ این نمونه از اتاق تمیز ها از پایین ترین طبقه مرتبه دوم را به خود اختصاص می دهد. در حالت کلی کلاس بندی این فضا ها با توجه به حداکثر غلظت ذرات مجاز در هر متر مکعب یا فوت مکعب انجام می گیرد. تعداد ذرات موجود در این نوع اتاق ها بر اساس استاندارد های خاصی تعیین می شود. طبق آخرین استاندارد ها در این فضا باید ۳/۵۲۰/۰۰۰ ذره کوچک تر مساوی ۰/۵ میکرون در هر متر مکعب نیاز دارد.

کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار

می پرسید کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار چیست؟ در حالت کلی این فضا به محیطی گفته می شود که سطح آلودگی آن بسیار پایین است. در حقیقت حداکثر ۱۰۰ ذره با قطر حداقل ۰.۵ میکرومتر بر فوت مکعب در این گونه فضا ها وجود دارد. این مقدار معادل ۳.۵ ذره در هر لیتر بوده و به همین خاطر فضا هایی بسیار تمیز و عاری از آلودگی به شمار می آیند. طبق آخرین طبقه بندی های انجام شده، این اتاق ها را به ۹ دسته مختلف تقسیم بندی می کنند. از این رو کلین روم ISO 8 در پایین ترین سطح و در مرتبه دوم قرار دارد.
تعداد دفعات تعویض هوا در این اتاق ها، ۲۰ بار در ساعت است و از این رو می توان گفت که این فضا ها حدودا ۱۰ برابر از محیط عادی تمیز تر هستند. این فضا برای بسته بندی مواد غذایی و اکستروژن کردن دستگاه های پزشکی بسیار مناسب است. همان طور که می دانید اکثر صنایع به این نوع فضا ها مجهز هستند. بیش ترین صنایعی که این نوع اتاق تمیز دارند، عبارتند از:

 • صنایع تجهیزات پزشکی
 • تولید لوازم الکترونیکی
 • تولید و ترکیبات دارو
 • صنعت هوا فضا
 • صنعت خودروسازی
 • و …
کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار 

کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار

تجهیزات کلین روم ISO 8

صنایع مختلف به این گونه فضا ها مجهز هستند و هر یک از آن ها با هدف خاصی از این اتاق ها استفاده می کنند. شاید بپرسید تجهیزات کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار چیست؟ این اتاق ها به وسایل و تجهیزات مختلفی مجهز شده اند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • تجهیزات استیل
  در این اتاق ها وسایل و تجهیزات مختلفی وجود دارد که با استفاده از استیل ساخته شده اند. مهم ترین نمونه از این وسایل عبارتند از: سینک، کمد، ترولی، پس باکس، میز و قفسه، مبل و …
 • ایرلاک
  این گونه فضا ها برای انتقال مورد استفاده قرار گرفته و از انتقال آلودگی ها و کاهش فشار مثبت جلوگیری می کنند.
 • دوش هوا
  این بخش در قسمت ورودی و خروجی اتاق تمیز قرار گرفته است و آلودگی ها را از روی سطح لباس و بدن افراد حذف می کند.
تجهیزات کلین روم ISO 8

بررسی تجهیزات کلین روم ISO 8

کلام آخر

برای پاسخگویی به سوال کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار چیست؟ باید بدانید که این فضا ها را در حالت کلی به ۹ دسته مختلف تقسیم بندی می کنند. بنابراین اتاق تمیز ۱۰۰ هزار در مرتبه هشتم از این دسته بندی قرار گرفته است. بنابراین از آخرین مرتبه کلین روم ها، این اتاق تمیز در مرتبه یکی مانده به آخر قرار گرفته و حدود ۱۰ برابر نسبت به محیط های عادی تمیز تر است. بسیاری از صنایع از این نوع کلین روم ها برای انجام آزمایشات و دسته بندی مواد استفاده می کنند.

سوالات متداول کلین روم ISO 8 یا اتاق تمیز ۱۰۰ هزار چیست؟

 1. منظور از جریان هوای یک سویه در اتاق تمیز ها چیست؟
  منظور آن است که هوای فیلتر شده از یک دریچه ورودی در یک طرف اتاق وارد شده و از یک دریچه خروجی در طرف دیگر خارج می شود.
 2. منظور از جریان هوای غیر لامینار در اتاق تمیز چیست؟
  در این نوع اتاق تمیز ها هوای فیلتر شده به صوت یک جریان آشفته در اتاق جریان می یابد.
 3. بهترین کفپوش برای این گونه فضا ها کدامند؟
  کفپوش های وینیل و ماژولار از مهم ترین و کاربردی ترین نمونه از این کفپوش ها هستند که برای این گونه فضا ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلین روم