هواساز هایژنیک

استفاده از هواساز هایژنیک

برای دور ماندن از آلودگی و ذرات معلق در هوا، احتیاج به یک وسیله مهم است که تهویه هوا را بر عهده داشته باشد. تصفیه مطبوع هوا و تهیه مقدار کافی اکسیژن بر عهده هواساز است. این وسیله بر دو نوع است به نام هواساز هایژنیک و هواساز غیر هایژنیک یا هواساز معمولی است. در ادامه این مقاله به بحث درباره هواساز و کاربرد آن و کارکرد هواساز اتاق تمیز می پردازیم و سپس درباره هواساز هایژنیک به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

هواساز چیست؟

هواساز دستگاهی است که وسیله تنظیم گردش هوا را در سیستم تهویه مطبوع دارد. دستگاه هواساز اتاق تمیز از قسمت های مختلفی درست شده است. که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

 • جعبه مخلوط کننده
 • اتاق بادبزن
 • اتاق کویل ها که شامل کویل گرمایی و کویل سرمایی است.
 • دمپرهای خروجی دستگاه

کارکرد یک هواساز به عملکرد اجزای آن بستگی دارد. در واقع یک رابطه مستقیم با آن دارد. در ادامه با عنوان کارکرد هواساز به ادامه مطلب در این مقاله می پردازیم.

کارکرد دستگاه هواساز در کلین روم

این دستگاه از قسمت های مختلفی تهیه شده است. عملکرد هر جزء از دستگاه بر عملکرد کلی دستگاه تاثیر می گذارد. اما در صورت کلی نحوه کارکرد این دستگاه به این گونه است که آب سرد در چیلر و یا آب گرم در بویلرها توسط لوله کشی های انجام شده به هواساز انتقال می یابد. پس از انتقال آب سرد به هواساز با فن ها و دمیدن هوا از روی کویل ها هوای موجود گرم و یا سرد می شود. کار دیگر این دستگاه تصفیه هوا است. با سیستم فیلتراسیون عمل تهویه و تصفیه هوا صورت می گیرد.

یک کارکرد دیگر تنظیم رطوبت هوا است. دستگاه هواساز سیستمی دارد که قادر است که میزان رطوبت را کاهش دهد و هوای خنک را وارد محیط کند.

یک کارکرد دیگر هواساز بر اساس تامین هوا است. در این فرآیند هوای مورد نیاز تامین می شود. در این کارکرد سه شیوه مد نظر است که تامین هوا صورت گیرد. هواساز هم در محیط های معمولی و هم حساس استفاده می شود.

در محیط های حساس از هواساز هایژنیک برای تصفیه و تنظیم رطوبت هوا استفاده می شود. یکی از این مکان های حساس و مهم اتاق تمیز است. در کلین روم برای تضمین شرایط بهینه از هواساز هایژنیک استفاده می شود.

اجزاء تشکیل دهنده هواساز

اجزاء هواساز

هواساز هایژنیک چیست؟

هواساز هایژنیک، اصلی ترین و مهمترین سیستم در تصفیه هوا در کلین روم است. هواساز هایژنیک اتاق تمیز شبیه هواساز معمولی است با این تفاوت که، توانایی عمل فیلتراسیون و پاکسازی هوا از هر نوع آلودگی را تا 99.99 دارا است.

تفاوت هواساز هایژنیک و معمولی در حقیقت در میزان تمیزی هوایی است که این تجهیزات برای محیط، فرآهم می کنند. هواساز معمولی  می تواند هوای تمیز را تامین کند اما هواساز هایژنیک، همین هوای تمیز را با خلوص بیشتر از ۹۹ درصد با گذر از فیلترهای مخصوص فراهم می سازند.

کاربرد هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک در محیط های حساس مورد استفاده قرار می گیرد که از آن می توان به بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، کلین روم، صنایع غذایی و داروسازی اشاره کرد.

ویژگی های هواساز هایژنیک

از ویژگی های شاخص یک هواساز هایژنیک می توان به چند نمونه از این موارد اشاره داشت. موارد مهم در ساختار یک هواساز هایژنیک می تواند موارد زیر باشد.

 • ساختار و محفظه ای مطابق با استاندارد های مصوب
 • سطوح داخلی صاف
 • طرفداران با راندمان بالا
 • شاسی ضد لرزش
 • کویل های با راندمان بالا
 • نظارت بر جریان هوا
 • بدنه خارجی از پوشش رنگ استاندارد
 • فیلترینگ مرحله ای
 • مواد آب بندی ضد باکتریایی
 • عناصر دینامیکی کم صدا
 • رطوبت زدایی

مزایای هواسازهای هایژنیک

هواسازهای هایژنیک مزایای بسیاری دارند که باعث می شود از آن ها در محیط های حساس که احتیاج به هوای پاک دارند، مثل اتاق تمیز استفاده شود. از مهمترین این مزایا می تواند موارد زیر باشد.

 • پالایش کامل هوا و استریل کردن جریان هوا پیش از ورود به محیط
 • قدرت بالا در تولید هوای لازم برای تهویه مطبوع
 • امکان استفاده از رطویت زن یا رطوبت گیر
 • امکان ضد عفونی کردن جریان هوا
 • مدیریت گرمایش و سرمایش محیط با استفاده از مدیریت هواساز هایژنیک
هواساز هایژنیک

سیستم هواساز هایژنیک

معایب دستگاه های هایژنیک

همان گونه که هر دستگاهی ویژگی های ارزنده و مزایای ویژه ای دارد، معایبی هم می تواند به دنبال داشته باشد. در ادامه چند نمونه از معایب استفاده از هواساز هایژنیک را بیان می کنیم.

 • هزینه بالا در نصب و راه اندازی این دستگاه

این گزینه زمانی دارای اهمیت می شود که در بیمارستان های و شهرهای کوچک بخواهد اجرا و نصب صورت گیرد.

 • هزینه های تعمیرات و نگهداری

دستگاه های هایژنیک دارای ساختمان پیچیده ای هستند. تعمیرات و نگهداری آن ها هم ویژه و خاص است.

 • تعویض سیستم فیلتراسیون

باید دوره به دوره این تعویض صورت بگیرد و غیر از این کیفیت دستگاه پایین می آید.

تفاوت هواساز معمولی و هایژنیک

تفاوت عمده در هواساز معمولی کلین روم و هایژنیک در میزان تمیزی هوایی است که این دو دستگاه ایجاد می کنند. استفاده از هر کدام برای موارد کاربردی ویژه ای است. در ادامه به برخی از این تفاوت ها اشاره می کنیم.

 1. اجزای بهداشتی و سطح صاف برای جلوگیری از رطوبت و میکروارگانیسم ها
 2. ساختار محفظه با توجه به استانداردها
 3. تامین هوای تمیز با حجم مورد نیاز برای مکان
 4. کارایی موثر در تهویه هوا
 5. سیستم هایژنیک به طور ویژه برای تامین هوای پاک محیط های حساس به کار می رود. مثل بیمارستان ها و داروسازی ها و صنایع غذایی
کارکرد هواساز در اتاق تمیز

هواساز در اتاق تمیز

سخن آخر

دستگاه های هایژنیک همانند دستگاه های معمولی هستند فقط اینکه در محیط های حساس و برای پایین آوردن مقدار زیادی از آلودگی مورد استفاده قرار می گیرند. از نمونه این مکان های حساس می توان به بیمارستان ها و آزمایشگاه ها و داروسازی ها اشاره کرد. در این دستگاه سه مرحله فیلتراسیون صورت می گیرد. میزان پاک کنندگی هواسارز هایژنیک بسیار مطلوب و قابل قبول برای محیط های حساس است.

سوالات متداول هواساز هایژنیک

1مهم ترین تفاوت در سیستم هایژنیک و معمولی در چیست؟
مهم ترین تفاوت در هواساز هایژنیک و معمولی در فیلتراسیون آن هاست. در هواساز های هایژنیک سه مرحله فیلتراسیون صورت می گیرد.
2علاوه بر محیط های بیمارستانی در چه مکان هایی از هواساز هایژنیک استفاده می شود؟

در مکان های زیارتی و موزه ها و جاهایی که آثار باستانی را نگه می دارند و تراکم جمعیتی بالایی دارند.

.

3چه مواردی در تعیین قیمت هواساز هایژنیک اثر دارد؟
در تعیین قیمت هواسازهای هایژنیک تجهیزاتی مثل متریال مقاوم و ورق فولاد گالوانیزه و فولاد ضد زنگ است که تاثیر می گذارد. تجهیزات ابزار دقیقی که در سیستم هایژنیک استفاده می شود نیز در تعیین قیمت تاثیر می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلین روم